data publikacji: 2014-01-01

Sposoby na kaca


Sposoby na kaca

1 stycznia – ci którzy zachowali umiar w szaleństwach Sylwestrowej nocy cieszą się nowym rokiem. Pozostałych zapraszam do lektury.
Główne objawy popularnego „kaca” to : ból głowy, pragnienie, światłowstręt, nadwrażliwość na hałas, nudności, biegunka, uczucie rozbicia, apatia, problemy z koncentracją, bezsenność, osłabienie, brak łaknienia lub nadmierny apetyt, dreszcze, potliwość, zaburzenie funkcji motorycznych (drgawki, zaburzenia równowagi), depresja i rozdrażnienie.

Przyczyna?: Odwodnienie, zatrucie organizmu Aldehydem octowym (CH3CHO substancją rozpuszczalną w wodzie i rozpuszczalnikach organicznych – najlepszym rozpuszczalnikiem organicznym jest Acetylocysteina stosowana także w postaci soli sodowej , występuje m.in. w ACC 100, 200, 400, 600. N-acetylocysteina jest związkiem przyspieszającym przemianę acetaldehydu w organizmie i stąd może być używana jako „lek” na powyższe objawy), niedobór glutaminy (glutamina jest niezbędna organizmom żywym jako składnik białek) i witaminy B12 (zawarta w produktach mięsnych, rybach, drobiu, jajkach, mleku i jego przetworach), Hipoglikemia (inaczej niedocukrzenie).

Jak sobie poradzić ze złym samopoczuciem?
Najlepszą receptą jest umiarkowanie w piciu.
Oczywiście obecnie wyszły już takie preparaty jak 2KC. Ale jeśli jest już za późno – cierpimy, ważne jest nawodnienie organizmu, najlepszymi do tego na pewno są świeże soki owocowe i warzywne – tak abyśmy uzupełnili brak witamin i minerałów , które wypłukaliśmy wraz z alkoholem. Solidny posiłek z dużą ilością białek pochodzenia zwierzęcego, warzyw i owoców doda nam siły i uzupełni niedobór witamin.

Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje. Są osoby którym pomaga gorący rosołek i jajecznica z dodatkami warzyw. Są tacy, którym pomagają słodkości np. czekolada ( ta akurat nie taka zła, oczywiście gorzka i dobrej jakości jest źródłem magnezu – wypłukiwanego wraz z alkoholem) lub napoje gazowane z ogromną ilością cukru i kofeiny.
Bywa, że z trudem przełykamy – na pewno czarna herbata z dużą ilością cytryny i cukru pomoże. Środki przeciwbólowe – tu w zależności co kto ma sprawdzonego, ale nie obciążała bym za mocno i tak już nadwyrężonej wątroby i żołądka dużą ilością silnych środków.
Są tacy, którzy mówią „klina - klinem” czyli „piwo z rana jak śmietana” - ale nie polecała bym. Odwlekanie w czasie przyjścia kaca poprzez picie alkoholu spowoduje, że następnego dnia kac uderzy w nas z zwielokrotnioną siłą.
Osobiście jestem zwolenniczką teorii „Na kaca najlepsza jest praca” - na początku trzeba się mocno zmobilizować – jednak wysiłek fizyczny np. sprzątanie, jogging lub inne ćwiczenia, odwracają uwagę od odczuwanego bólu, przyspieszają metabolizm a to z kolei spowoduje wypocenie toksyn oraz dotlenienie organizmu i uruchomi wytwarzanie endorfin – naturalnego środka przeciwbólowego, poprawiającego nastrój.

Znaczenie ma to co piliśmy, ważne by nie mieszać rodzajów alkoholu. Pijąc alkohole z dodatkami a w szczególności z dużą ilością cukru, konserwantów i innych sztucznych ulepszaczy – możemy być pewni, że kac będzie większy – pijąc nie jedzmy słodkości. Jeśli pijemy wysokoprocentowy alkohol jedzmy tłusto z dużą ilością warzyw, i zagryzajmy kiszonymi ogórkami lub kapustą (ze względu na dużą ilość witaminy C), jeśli rozcieńczamy alkohol używajmy dużo cytryny i witaminowych naturalnych soków (unikajmy sztucznych napojów i sztucznych barwionych wódek), dzięki temu następnego dnia będziemy mniej cierpieć( witamina C pomaga pozbyć się toksyn z organizmu). Starajmy się kontrolować ilość wypitego alkoholu – każdy z nas ma inną tolerancję, pijmy powoli i nie doprowadzajmy do stanu braku kontroli, przed imprezą wyznaczmy sobie limit jaki możemy wypić – jeśli nie masz umiaru kaca nie unikniesz i żadna rada nie będzie dobra.
Pijąc nie palny – palenie zwiększa ból głowy.
Po szalonej nocy przed snem wypijmy 2-3 litry niegazowanej wody, pomoże oczyścić organizm i zmniejszy poranne odwodnienie.
Najlepsza rada to: UMIAR!+ 0 - 0

dodaj komentarz
ocen publikację
wszystkie publikacje mieszkańca


ilość komentarzy: 1
2015-03-21 - daes

Ileż to ja razy mówiłem "nigdy więcej" ;)
Małgorzata
dołaczył(a): 2007-07-10
Miasto: Oława
adres:
tel.: 880 042 501
www.: olawa.info
zawód: przedsiębiorca

o sobie:aktywność (punktów):
260 wiarygodność

Zaproś do grona Znajomych
Napisz do mieszkańca

Znajomych: 4.

oCity 2012 - 2018 | polityka prywatności | regulamin