data publikacji: 2012-07-13

Grodzisko Ryczyńskie – Gródek stożkowaty


Grodzisko Ryczyńskie – Gródek stożkowaty

Tablica w tym miejscu informuje:
To niewielkie wzniesienie o rozmiarach 15mx15m otoczone podwójną fosą. Formą przypominał pozostałości średniowiecznych grodków rycerskich.
Dawna konstrukcja otoczona fosą została zbudowana na poziomie niemal równym z otoczeniem, a widoczny obecnie nasyp powstał z narastającej warstwy śmieci oraz rozsypisk kolejnych kilku konstrukcji.
Znalezioną w trakcie wykopalisk ceramikę datuje się na okres od schyłku X do początku XIII wieku. Jeżeli – jak się przypuszcza – byłyby to pozostałości wieży rycerskiej (napewno drewnianej) byłby to jeden ze starszych gródków tego typu na terenie Śląska.
Odkryte na tym obszarze fragmenty naczyń glinianych, kości zwierzęcych, wielu wyrobów z żelaza w tym noży i gwoździ oraz typowych znalezisk jak osełki, przęśliki tkackie, nie pozwalają na szersze zrozumienie przeznaczenia obiektu.
Przypuszczalnie (według Janusza Kramarka – z Muzeum Archeologii we Wrocławiu, który prowadził tu badania w 1962 roku) była to wierza obserwacyjna, czatownia. Funkcjonowanie tego obiektu kończy równocześnie z opuszczeniem dużego Grodu Ryczyńskiego.


Niewiarygodne jak to miejsce jest zaniedbane i zapomniane obecnie.

+ 0 - 0

dodaj komentarz
ocen publikację
wszystkie publikacje mieszkańca


ilość komentarzy: 0
Małgorzata
dołaczył(a): 2007-07-10
Miasto: Oława
adres:
tel.: 880 042 501
www.: olawa.info
zawód: przedsiębiorca

o sobie:



aktywność (punktów):
260 wiarygodność

Zaproś do grona Znajomych
Napisz do mieszkańca

Znajomych: 4.

oCity 2012 - 2018 | polityka prywatności | regulamin