Niezwykłe Dolnoślązaczki - zaproszenie na wystawę

opublikowano:

Centrum Sztuki w Oławie - Ośrodek Współpracy Europejskiej "Odra" serdecznie zaprasza na wystawę "Niezwykłe Dolnoślązaczki", przygotowaną przez Stowarzyszenie Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet we współpracy z Komisja Europejska w Polsce z okazji Jubileuszu 100-lecia praw wyborczych Polek. Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 28 stycznia o godz. 17.30. Jego organizatorką jest Oławska Platforma Pomocy, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął objął Burmistrz Miasta Oławy pan Tomasz Frischmann.

Wystawa przedstawia sylwetki 16 niezwykłych kobiet, które żyły na Dolnym Śląsku w różnych epokach i działały w różnych dziedzinach życia. Są wśród nich m.in. Edyta Stein, św. Jadwiga, Wanda Rutkiewicz, Anna German, czy księżna Daisy. Wystawa jest mobilna – zdjęcia i biogramy opisywanych kobiet znalazły się na roll upach. Ta forma ekspozycji umożliwia jej prezentację w dolnośląskich miastach i miasteczkach.

Celem wystawy jest pokazanie, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, przykładów mądrych, ambitnych i twórczych kobiet. Wzmacnia to, zwłaszcza dziewczynki, które kulturowo spychane są do roli "opiekunek", "żon", "matek", czyli do funkcjonowania bardziej w sferze prywatnej, niż publicznej. Dobre wzory kobiet wychodzących poza tę sferę, działających publicznie są doskonałym wzorem do naśladowania. Pokazują, że kobiety mogą realizować swoje marzenia bez względu na to, czy dziedzina, w której chcą się spełniać zwyczajowo jest "damska", czy "męska". Że taki podział jest niesłuszny.

Dla chłopców z kolei przykłady twórczych i mądrych kobiet jest dowodem na to, że kobiety i mężczyźni mogą spełniać się także m.in. w nauce, sztuce itd., na równi, bez względu na płeć. Prezentacja ma także uświadomić wszystkim oglądającym, jak duży jest wkład kobiet w rozwój naszej kultury i nauki. Wystawa została zorganizowana jako wydarzenie w ramach uchwalonego przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląskiego Roku Praw Kobiet.

Po wernisażu zapraszamy na spotkanie z członkiniami Oławskiej Platformy Pomocy i Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet - organizacji, które mają na celu promowanie idei równych szans. Porozmawiamy o sprawach i prawach kobiet w Polsce.

Wystawę będzie można oglądać w Centrum Sztuki do 10 lutego.

Centrum Sztuki w Oławie

dodaj komentarz
strona główna
drukuj


Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

oCity - foto

oCity 2012 - 2018 | polityka prywatności | regulamin