Wybrano najpiękniejszy wieniec dożynkowy powiatu oławskiego

opublikowano:

Już po raz dziewiąty wieńce dożynkowe z powiatu oławskiego rywalizowały o miano najpiękniejszego. W konkursie ogłoszonym przez Zarząd Powiatu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zwyciężyli przedstawiciele Chwalibożyc, którzy otrzymają nagrodę rzeczową o wartości 1.000 zł. Ponadto wieniec ten będzie reprezentował powiat oławski na dożynkach wojewódzkich.

W dziewiątej edycji konkursu o miano najpiękniejszego rywalizowało 41 wieńców dożynkowych. Rywalizacja polegała na wykonaniu wieńca przy wykorzystaniu naturalnych materiałów - zbóż, kwiatów, ziół, nasion, owoców i warzyw, etc. Celem konkursu jest upowszechnianie i kultywowanie tradycji obrzędów dożynkowych, związanych ze świętem plonów, podtrzymanie i pielęgnowanie różnorodności staropolskich obyczajów oraz promocja dorobku cywilizacyjnego polskiej wsi.

Aby wyłonić najpiękniejszy tegoroczny wieniec członkowie powołanej przez starostę na tę okoliczność, członkowie komisji konkursowej, w dniach 26 i 27 sierpnia odwiedzili miejsca, gdzie twórcy wieńców eksponowali efekty swojej, często wielotygodniowej, pracy. W gminach Oława i Jelcz-Laskowice odbywały się w tych dniach dożynki gminne. Dodatkowo w dniu 26 sierpnia br. komisja konkursowa oceniała 3 wieńce z terenu gminy Domaniów, wcześniej zgłoszone do konkursu - gmina ta organizuje swoje dożynki gminne w dniu 2 września.

Zdaniem oceniających, najpiękniejszy wieniec w powiecie wykonali twórcy wieńca z Chwalibożyc. Przyznano im I miejsce i nagrodę w wysokości 1.000 zł oraz prawo reprezentowania powiatu oławskiego na dożynkach wojewódzkich, organizowanych przez Urząd Marszałkowski w dniu 3 września w Urazie (gmina Oborniki Śląskie).

Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Oławie przyznano również za pozostałe miejsca na podium. Na II miejscu uplasował się wieniec z Niemila. Jego twórcom przyznano nagrodę w wysokości 800 zł. Na podium III pozycję zajęły trzy wieńce ex aequo z: Radoszkowic, Godzikowic i Siedlec - ich twórcy otrzymają nagrody rzeczowe o wartości 400 zł każda.

Komisja, w skład której weszli trzej przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Oławie oraz reprezentant środowiska artystycznego, oceniając efekt finalny często wielotygodniowej pracy, kierowała się następującymi kryteriami: zgodnością z tradycją w zakresie kompozycji, użytych materiałów i techniki wplatania, jego bogactwem i różnorodnością użytych materiałów oraz walorami estetycznymi i ogólnym wyrazem artystycznym.

źródło: Starostwo Powiatowe

dodaj komentarz
strona główna
drukuj


Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

oCity - foto

oCity 2012 - 2018 | polityka prywatności | regulamin