Siłaczki - zaproszenie na bezpłatną projekcję filmu

opublikowano:

Urząd Miasta w Oławie we współpracy z inicjatorkami Oławskiej Platformy Pomocy oraz Stowarzyszeniem Dolnośląski Kongres Kobiet ma przyjemność zaprosić Państwa na bezpłatną projekcję filmu „Siłaczki”. Patronat nad tym wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Oława – Pan Tomasz Frischmann.

Siłaczki (70 min.) to fabularyzowany dokument opowiadający historię walki o równouprawnienie w Polsce. W rolach głównych zobaczyć możemy między innymi Marię Seweryn (jako Maria Dulębianka), Klarę Bielawkę (Paulina Kuczalska-Reinschmidt) i Martę Ojrzyńską (Justyna Budzińska-Tylicka).

Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety.

Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych.

Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym.

Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana - nie bez powodu - papieżycą feminizmu. Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie.

Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki - to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki. - Mnóstwo kobiet na przełomie XIX i XX wieku poświęcało całą swoją energię na zdobycie praw równych mężczyznom, a my dziś nie wiemy o nich nic - mówi Marta Dzido, współtwórczyni dokumentu fabularyzowanego "Siłaczki".

W „Siłaczkach” twórcy skupią się na historiach kobiet walczących o swoje prawa na długo przed tym, nim marszałek Józef Piłsudski zdecydował się na podpisanie dekretu nadającego kobietom czynne i bierne prawa wyborcze.

Całość filmu nie jest osadzona w przeszłości. Twórcy filmu, pokazują sufrażystki w kostiumie historycznym, idące jednak ulicami współczesnej Warszawy. W jednej ze scen kręconej na krakowskim rynku wzięli udział dzisiejszy mieszkańcy miasta.

Dlaczego?

– Chcemy przenieść wydarzenia tamtych lat do współczesności, bo wiele z postulatów emancypantek, w tym np. równe płace za te samą pracę, nie są spełnione do dziś – mówi Marta Dzido.

Głównym celem, jaki film chce osiągnąć jest przybliżenie historii kobiet, których nie nauczymy się z podręczników szkolnych. A są to niemal gotowe scenariusze filmowe. Wiedza daje poczucie wartości, niewiedza wzbudza lęk! Wszystkie młode dziewczyny, nasze córki, muszą wiedzieć, że były kiedyś odważne, silne Polki, dzięki którym tyle dzisiaj zawdzięczamy. A wszystkie je łączyło, oprócz odwagi, jedno: aby mogły w ogóle dojść do głosu, musiały się kształcić.

„Żyjemy dziś w przekonaniu, że wszelkie przysługujące nam prawa i przywileje to rzecz oczywista, która nam się należy i za którą nie musimy ponosić żadnej ceny. Warto pamiętać o tym, że dla poprzednich pokoleń oczywiste nie było posiadanie praw, lecz co najwyżej walka o nie. Kwestia niepodległościowa i patriotyczna była bardzo silnie związana z kwestią emancypacyjną. Chodziło z jednej strony o niepodległość kraju, a z drugiej o to, żeby w tym niepodległym kraju kobiety były wolne i miały zagwarantowane prawa.”

Maria Seweryn

Gorąco zachęcamy uczniów szkół średnich do udziału w bezpłatnej projekcji filmu, wierząc, że wywoła on potrzebną dyskusję na przykład na lekcjach historii czy wiedzy o społeczeństwie.

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia tego niezwykłego dokumentu, który jest pierwszą tego typu produkcją w Polsce.

Projekcja odbędzie się 18.02.2018r. o godz. 18:00 w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Oławie.

Film powstał z inicjatywy twórców - Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego (Fundacja Obiektyw-Na) w koprodukcji z Miastem Warszawa-Dom Spotkań z Historią, Krakow Film Commission, Muzeum Historii Polski w programie "Patriotyzm Jutra", współpracy z Fundacją Heinricha Bölla, partnerstwie z Miastem Poznań i przy wsparciu crowdfunderów na PolakPotrafi.pl

źródło: UM Oława

dodaj komentarz
strona główna
drukuj


Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

oCity - foto

oCity 2012 - 2018 | polityka prywatności | regulamin